Uvažujete o papouškovi? Sousedům by mohla vadit jeho hlučnost. Holoubek diamantový komunikuje téměř neslyšitelným pípáním, je roztomilý a hodí se i pro chovatele začátečníky.
Jedná se o nenáročného klidného ptáčka, který většinu dne jen posedává. Hodně času tráví na zemi, kde sbírá zbytky semínek Jeho domovinou je prakticky celá Austrálie s výjimkou pobřežní oblasti.
Holoubci se rádi vyhřívají na přímém slunci, v přírodě vyhledávají místa v písku s vysokou teplotou až neuvěřitelných 70 °C.

Potrava pro holoubka diamantového
Živí se hlavně suchým zrním, občas trochou vaječné směsi nebo zeleného krmení. Vybírejte krmné směsi určené přímo pro holoubky. Jsou totiž přizpůsobené jejich specifickým nutričním potřebám.
Taková směs se skládá většinou z různých druhů prosa, lněného semínka a máku. Jako doplněk pro zpestření jsou vhodná semena travin a bylin. Celodenní přístup k čerstvé vodě by měl být samozřejmostí.

Nejlépe se jim daří v páru
Ve skupince by se mohli samečci holoubka diamantového napadat kvůli samičkám. Dát dohromady chovný pár je někdy velmi nesnadné. Jakmile se podaří, holoubci začnou hnízdit. K tomu jsou vhodné hnízdicí nebo proutěné košíky, například pro kanáry.
Holoubci si je sami vystelou dalším materiálem, třeba slámou či senem. Poprvé by měli hnízdit po dosažení jednoho roku. Samička snáší obden vajíčka, pak na nich sedí a se samečkem se v tom po snesení druhého vejce střídá.
Mláďata se vylíhnou obvykle po necelých dvou týdnech. Za další dva týdny jsou už opeřená a vylétají z hnízda.

V bytě nebo venkovní voliéře
Holoubky diamantové můžete chovat přímo doma nebo venku. Velikost klece je potřeba přizpůsobit jejich počtu a náležitě ji vybavit, aby se v ní ptáčci cítili dobře.
Měla by také stát na klidném světlém místě, klidně na přímém slunci, s možností schovat se do stínu. Pozor, aby klec nestála v průvanu. Při větrání ji zakryjte, aby holoubky neofouklo. Není vhodné mít klec v kuchyni, a to kvůli většímu množství výparů z vaření.
