Zatímco člověk se záškodníkům ve svém těle brání pomocí léků, počítače bojují s nezvanými hosty pomocí antivirových programů. A stejně jako ve skutečném životě, ani tahle bitva nemá vždy stejného vítěze.
Jedni mají za úkol data chránit, ti druzí je ničit. Je to odvěká válka dobrých a zlých. První kapitola střetnutí se začne psát v roce 1971.
Úkolem není ničit
Ještě předtím, v roce 1949, problematiku samoreprodukujících se programů v článku Theory of Self-Reproducing Automata dopodrobna rozebere americký matematik John von Neumann (1903–1957).
Uběhne 22 let a jeho slova jsou uvedena v život. Světlo světa spatří první počítačový virus. Jmenuje se Creeper a jeho rajónem je předchůdce internetu, síť ARPANET, skrz kterou se šíří z jednoho počítače na druhý.
Vědět o sobě dává jízlivým oznámením „I’m the Creeper: Catch me if you can“, tedy „Jsem Creeper, chyť mě, jestli to dokážeš“.
Vznikne jako experiment Boba Thomase a na rozdíl od jiných nemá za úkol ničit, ale pouze ověřit samotný princip šíření. Rok nato je vytvořen jeho protipól – Reaper, který se ujímá role prvního antivirového programu na světě.
Jeho kolegové se budou mít v dalších letech co ohánět. V roce 1982 vypustí teprve 15letý student Richard Skrenta (*1967) z Pittsburghu na scénu první virus Elk Cloner, který se rozšíří mimo uzavřenou síť (na počítače Apple II.).
Osudný pátek 13.
Čtyři roky nato dají pákistánští bratři Farúkové hlavy dohromady a výsledkem je první virus pro operační systém MS-DOS firmy Microsoft, nazvaný Brain (mozek). S jeho pomocí chtějí zajistit větší zvuk své firmě Brain Computer Services.
Na množící se hrozby odpoví svět prostřednictvím německého hackera Bernda Fixe (*1962), který v roce 1987 vytvoří nástroj schopný zatočit s takzvaným Vienna virem, který způsobuje restart počítače.
To už se však o slovo hlásí další nebezpečí, virus Jeruzalém. Nikým nepozorován se usadí v operační paměti a několik měsíců trpělivě čeká na svou příležitost. Ta přijde v pátek 13. května 1988. V ten den začne mazat všechny spuštěné programy v počítačích.
Zprávy o „nákaze“ přicházejí z Evropy, Ameriky i ze Středního východu. Virová pandemie postihne tisíce strojů. Na to konto, v roce 1989, přichází firma IBM s prvním komerčním antivirovým programem.