Oblé tvary, nádherné barvy, úchvatné světelné efekty… Skoro se zdá, že na snímcích, zobrazujících toto místo, se vyřádil zkušený grafik. Ale tato nádhera se surrealistickým nádechem má ryze přírodní původ. Najít se dá na jihozápadě Spojených států.
Hříčka přírody s poetickým názvem Antilopí kaňon (Antelope Canyon) v americkém státě Arizona je místem, kde se doslova tají dech.
Mnozí návštěvníci tvrdí, že měli pocit, že se při jeho návštěvě ocitli na upravené fotografii anebo v počítačově vytvořené realitě.
Tento klenot byl přitom vytvořen erozí pískovce, díky které postupem času vznikly neobyčejné a pro kaňon charakteristické „tekoucí“ tvary. Ty okouzlují nejenom turisty, ale také fotografy, kteří tuto lokalitu s oblibou vyhledávají.
Jeden ze snímků zde pořízených se údajně stal nejdražší fotografií v dějinách.
Její autor, australský fotograf s českými kořeny Peter Lik (*1959) prodal v roce 2014 svůj snímek Phantom za 6,5 milionu dolarů (tehdy cca 144 milionů korun) soukromému sběrateli a vytvořil tak nový rekord.
Nahoře pohoda, dole adrenalin
Antilopí kaňon leží na území indiánského kmene Navahů. Je složen ze dvou částí, horní a dolní. Mezi turisty je oblíbenější horní oddíl o délce 200 metrů, protože jeho prohlídka nevyžaduje žádné složité lezecké výkony.
Sezóna, kdy dovnitř dopadají sluneční paprsky ideálním způsobem, začíná na konci března a končí počátkem října. Nejlepším časem pro návštěvu je doba okolo poledne. Dolní kaňon, který má 407 metrů, už je na prohlídku o dost obtížnější.
Před instalací kovových schůdků bylo pro jeho návštěvu nutné zdolat speciální žebříky. I dnes, kdy je k dispozici několik schodišť různé šířky, je však túra mnohem náročnější než v horním kaňonu.
Cesta je delší, místy o hodně užší, z otvorů nahoře padá dolů neustále písek a schody navíc mohou být kluzké.
Přestože „běžných“ návštěvníků je zde z těchto důvodů mnohem méně než v horní části, přitahuje dolní kaňon díky specifickým podmínkám přes nepohodlí a překážky každoročně značný počet fotografů.
Nebezpečná krása
Celý Antilopí kaňon je přístupný pouze prostřednictvím prohlídek s průvodcem, aby byla zajištěna bezpečnost turistů. Jedním z důvodů je i skutečnost, že může dojít k velmi rychlému zaplavení.
V roce 1997 zde bylo usmrceno 11 turistů následkem záplav po prudké bouřce. V té době se do jeskyně dalo dostat pouze po dřevěném, amatérsky vyrobeném žebříku, který voda smetla.
Přesto, že dnes jsou žebříky pevně uchyceny, byly přidány zdokonalené výstražné a bezpečnostní systémy a přibylo pečlivé sledování předpovědi počasí, stále existuje riziko takzvané bleskové záplavy, připomínající obrovskou přívalovou vlnu.
Ani to však neodradí nadšence a Antilopí kaňon se stále řadí mezi nejfotografovanější místa naší planety.