Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Invazní sršeň nemá přirozeného nepřítele. Pomoci musí člověk

Sršni asijští se stali nechtěnou součástí evropské krajiny a snižují počty užitečných opylovačů.

Tento invazní druh pochází z jihovýchodní Asie, ale od prvního výskytu ve Francii v roce 2004 se přes veškerou snahu o vymýcení postupně šíří dál. Zatím mu v tom podle odborníků nebrání ani žádný přirozený nepřítel.

V polovině dubna začínají ze zimovišť vylétat královny, které zakládají nová hnízda. Právě toto období je zásadní pro monitoring a případný zásah. Lidé by se však neměli pokoušet likvidovat hnízda sami, ale včas nahlásit jejich výskyt.

Sršni asijští (Vespa velutina) se na náš kontinent dostali skrze globální dopravu. Do České republiky dorazili v roce 2023, kdy bylo hnízdo poprvé zaznamenáno v Plzni.

Následující záchyty, například na Opavsku v srpnu 2024, ukazují, že jejich expanze pokračuje. Coby invazivní druh napadá a likviduje včelstva i další hmyz. Hnízda si buduje v korunách stromů, na domech, v křoví, budkách, kůlnách, v zemi aj.

V této souvislosti se často mluví o možnostech biologické ochrany – tedy o přirozených nepřátelích, kteří by mohli pomoci populaci invazivního sršně omezit.

Podle Ing. Kamila Holého, Ph.D. z týmu integrované ochrany zemědělských plodin proti škůdcům v CARC (Národní centrum zemědělského a potravinářského výzkumu, v.v.i.) ale zatím není důvod k optimismu.

„V původní vlasti sršně asijského sice byly popsány některé parazitické druhy, ale jejich účinnost je velmi nízká. Žádný z nich není vhodný pro zavedení v Evropě. Například lištníci z čeledi Trigonalidae parazitují v larvách sršňů a vos.

Jejich vývoj je ale komplikovaný, a navíc hrozí riziko negativního dopadu na naše původní druhy hmyzu. Takové zavlečení cizího druhu by mohlo napáchat více škody než užitku,“ konstatoval.

Pokud narazíte na sršeň asijskou, vyfoťte hnízdo a zašlete upozornění přes aplikaci pro mobilní telefony s názvem Nahlaš sršeň nebo na email invaznidruhy@aopk.gov.cz. Foto: CARC
Pokud narazíte na sršeň asijskou, vyfoťte hnízdo a zašlete upozornění přes aplikaci pro mobilní telefony s názvem Nahlaš sršeň nebo na email invaznidruhy@aopk.gov.cz. Foto: CARC

Evropská fauna zatím jen pozoruje

Evropská fauna sice začíná reagovat, ale zatím spíše sporadicky. Ve Francii byla v těle královen nalezena larva dvoukřídlého hmyzu – očnatky Conops vesicularis.

Ta hostitelku postupně zevnitř zahubí, což vede k úhynu královny a následnému zániku celého hnízda. Podle entomologa Holého se tak ale děje pouze v časném stádiu vývoje kolonie.

„Královna je zranitelná jen krátce po založení hnízda, kdy ještě sama shání potravu. Jakmile se líhnou dělnice, zůstává uvnitř hnízda, a tím se vyhýbá kontaktu s parazitoidem,“ upozornil.

Dalším kandidátem na přirozeného nepřítele je lumek Sphecophaga vesparum, který v Evropě parazituje kukly vos a sršňů, včetně sršně obecného (Vespa crabro).

Předpokládá se, že by se mohl adaptovat i na sršně asijského, ale zatím nebyly potvrzeny žádné přímé důkazy. Ostatní parazitoidi, jako jsou například chalcidky rodu Elasmus, se specializují na vosíky a jejich využití proti sršňům je nepravděpodobné.

Bez silných přirozených nepřátel musíme jednat sami

Spoléhat se na „přírodní rovnováhu“ se v tomto případě tedy nevyplatí. Sršeň asijský se zřejmě stane běžnou součástí naší přírody – podobně jako kdysi mandelinka bramborová – a jeho regulace bude záviset především na lidské aktivitě.

„Nejúčinnější zůstává monitoring a likvidace hnízd co nejdříve po jejich založení. Ideální je zachytit královny ještě před založením hnízda – pomocí speciálních lapáků a pastí či sledováním letu dělnic zpět do hnízda.“

Byly sestrojeny desítky různých modifikací pastí a otestovány stovky potravních lákadel…Například v Regionálním Technologickém Institutu plzeňské strojní fakulty vyvinuli a vyrobili plastovou past na sršně asijského, do které se umístí sladká šťáva, bílé víno či pivo.

Návnada se zakryje, aby se předešlo trýznivému topení hmyzu. Sršni se dostanou dovnitř pasti, ale na rozdíl od drobnějšího hmyzu už ne ven. V loňském roce jich desítky byly rozmístěny kolem dálnice D5.

Nezasahujte sami

Odborníci opět s jarem oslovují veřejnost, aby vypomohla s monitoringem výskytu nezvaného hosta a včasným záchytem kolonie.  Od sršně obecného se ten asijský liší tmavším tělem a žlutě zbarvenými konci končetin. Lidé by však hnízda neměli sami likvidovat a vyhýbat by se měli i blízkému kontaktu.

„Jed sršně asijského není výrazně silnější než u sršně obecného, avšak kvůli větším koloniím a častějším hnízdům v blízkosti lidských obydlí může představovat vyšší riziko.

Asijský druh není ani přirozeně agresivnější, ale je více teritoriální a útočí při pocitu ohrožení hnízda. Pro zdravého člověka není bodnutí většinou nebezpečné, alergici však mohou být ohroženi stejně jako u jiných druhů,“ upozornil Kamil Holý.

A co by tedy člověk měl udělat, když spatří sršně asijského, případně rovnou hnízdo?…Důležité je zaznamenat přesnou polohu hnízda nebo sršně, vyfotit a zaslat upozornění přes aplikaci pro mobilní telefony s názvem Nahlaš sršeň nebo na email invaznidruhy@aopk.gov.cz.

Anebo na další kontaktní weby, kde odborníci ze zaslané fotografie potvrdí správnost určení druhu. „Sršni asijští jsou zbarvením i velikostí podobní dalším neškodným nebo dokonce vzácným druhům hmyzu, které může necvičené oko snadno zaměnit.

Při potvrzení přítomnosti invazního sršně vás příslušní pracovníci kontaktují a zajistí odbornou likvidaci hnízda i monitoring okolí, zda není na lokalitě více hnízd,“ uzavírá entomolog Holý.

Sršeň asijský (Vespa velutina)

Původ: Jihovýchodní Asie

První výskyt v Evropě: 2004, východně od francouzského Bordeaux

Výskyt v Česku: První potvrzený nález v roce 2023, Plzeň.

Poslední zaznamenaný záchyt: srpen 2024, Opavsko.

Rychlost šíření: ≈ 100 km za rok přirozeně, více s pomocí lidské dopravy

Doporučení odborníků:

Včasná detekce a likvidace hnízd

Spolupráce veřejnosti na monitoringu

Nevyužívat neselektivní pasti, které škodí i jiným druhům

Foto: CARC
reklama
Související články
V srpnu loňského roku svět obletěla zpráva o úmrtí nejstarší ženy světa, Marie Branyas Morerové, která se dožila úctyhodných 117 let. Narodila se ještě před první světovou válkou, přežila španělskou chřipku i covid, a přesto ji ve vysokém věku trápily jen běžné problémy s klouby a ztráta sluchu.   Na otázku, jaký je její recept […]
Půlroční expedice doktorského studenta z Biologického centra AV ČR a Jihočeské univerzity na tropickém ostrově Nová Guinea přinesla jedinečný objev. František Vejmělka jako první zdokumentoval jednoho z největších myšovitých hlodavců světa – velekrysu Mallomys istapantap.   Tento tajemný noční tvor obývá chladné mlžné horské pralesy a pláně v nadmořských výškách 3700 metrů a pro vědu byl znám pouze […]
Akutní i chronické leukemie patří mezi nádorová onemocnění krve a krvetvorby, pro která v současnosti neexistuje screeningový program zachycující nemoc v široké populaci. Na leukemii však může poukázat běžné vyšetření krevního obrazu – ať již v rámci pravidelných preventivních kontrol u praktického lékaře, nebo v případě příznaků. Důležitým předpokladem je, aby pacient určité symptomy rozpoznal […]
Země se rozechvěje. Ne z otřesů, ale z bilionů drobných nožek, které si prorazí cestu na povrch. Po sedmnácti letech ticha se do východní části Spojených států vrátí jedna z největších generací periodických cikád – Brood XIV. Tento přírodní fenomén přinese nezapomenutelný orchestr života, který nadchne vědce, fotografy i milovníky přírody.   Cikády Brood XIV […]
reklama
reklama
Historie
Hrabě Harrach probudil Krkonoše
Zdatný a rozvážný podnikatel, mecenáš umění, politik, hospodář, otec českých lyžníků a nadšený propagátor turistiky. Jan Nepomuk Harrach je osvíceným šlechticem a jeho činorodost udivuje dodnes.   Hrabě Harrach (1828–1909) se narodil ve Vídni jako syn vzdělaného, vlastenecky orientovaného Františka Arnošta z Harrachu (1799–1884) a jeho manželky Anny Marie Terezie (1809–1881), rozené princezny z Lobkowicz. „Jistě […]
Rusové museli USA uplatit, aby Aljašku koupily
Alexandr II. rázuje po místnosti sem a tam. Dobře ví, že mu teče do bot. Řada neúspěšných válek zemi zcela zdecimovala. Dluhy navíc začínají být neúnosné. „Prodejte Aljašku,“ rozhodne nakonec, „stejně slouží jen jako výběh pro lední medvědy!“   V médiích Aljašku označují všelijak – jako velkou zamrzlou hroudu ledu, ledárnu či Sewardovu ledničku. Ve Spojených […]
Mohou být krásné i veřejné záchodky?
Skotský ostrov Bute v zálivu Firth of Clyde se může pochlubit mnoha pamětihodnostmi v čele se slavným novogotickým palácem Mount Stuart a rozvalinami středověkého hradu. Největší atrakcí jsou zde ale nejzachovalejší veřejné záchodky z viktoriánské doby v přístavu Rothesay.   Stavba veřejných toalet v Rothesay vyšla v roce 1899 na 530 liber, což by s ohledem na inflaci v přepočtu […]
Cvrnkalo se do důlku už ve starověkém Egyptě?
Kuličky patří k oblíbené zábavě po celém světě. Jsou známé nejen z Egypta, ale také z aztéckých nalezišť a vyskytují se v pohřebištích původních obyvatel Severní Ameriky   Již na začátku 20. století archeologové v lokalitě u pákistánského Mohendžodara nalezli kamenné kuličky z doby kolem roku 2500 př. n. l. O kuličkách píše i básník Publius Ovidius Naso (43 př. n. […]
Zajímavosti
Genius loci: Co to vlastně je? Nebo spíše – kdo?
Vymetou prach a vše pečlivě poklidí. Poté je třeba připravit oltář. Nastává čas prosebných modliteb, někde i zpívání a tanců. Místní lidé přinášejí dary. Na oltáři se kupí víno i květiny, speciální mísa přetéká ovocem a dalším jídlem. To vše k poctě genia loci, který má zajistit svému místu ochranu, polím plodnost a lidem požehnání.   […]
Chinin: Lék, pochoutka i zabiják
Malárie, onemocnění způsobené parazitem přenášeným komáry, trápí lidi po tisíciletí. Dokonce i v posledních desetiletích má na svědomí až 600 000 úmrtí ročně. Teprve v 17. století je na ni nalezen lék v amazonském deštném pralese.   Už některé domorodé kmeny, obývajícím území dnešních států Peru, Bolívie a Ekvádoru, znají léčivou sloučeninu nacházející se v […]
Klaun očkatý: Nejlepší kamarád mořské sasanky umí měnit pohlaví!
Málokterý živočich se natolik zapíše do lidských hlav jako právě oranžová ryba. Děti i dospělí ho znají především skrze animované dobrodružství o Nemovi. Podle jména to jsou sice šprýmaři, moc legrace ale s nimi není.   Klauna očkatého dorůstajícího až 11 centimetrů jako první přesně popíše francouzský vědec Georges Cuvier (1769–1832). Nemůže z ní spustit oči, a […]
Pouštní draci: Kamenné monumenty plné otazníků
Téměř 100 let si archeologové lámou hlavu nad pouštními draky, aby se nakonec ukázalo, že i když nemají zuby ani drápy, jsou smrtící hrozbou, která pravěkým lidem pomohla vyhubit celé zvířecí druhy.   Když ve 20. letech 20. století přelétají piloti britské RAF nad arabskými pouštěmi, spatří obří kamenné stavby. Některé jsou dlouhé sotva 100 […]
Záhady a napětí
Žena deště: Prokletý obraz, který vám nedá spát
Existují obrazy, které vás sledují očima – a pak jsou tu takové, které proniknou až do vaší mysli. Ukrajinská umělkyně Svetlana Telets namalovala v 90. letech záhadný obraz, jehož majitelé hlásí nevysvětlitelné jevy. Zvláštní zvuky v prázdných místnostech, pocity neklidu, noční můry, podivná hra stínů. Je to jen síla sugesce, nebo obraz skutečně skrývá něco […]
Stephen Kaplan: Co odhalil známý vampirolog?
Upíři neboli „nemrtví“ se dle pověstí živí krví lidí i ostatních dýchajících bytostí. Díky tomu zůstávají dlouho mladí. Známý americký vampirolog Stephan Kaplan se však domnívá, že upíři nejsou „nemrtví“, ale že to jsou skuteční lidé, kteří mají naléhavou potřebu pít každý den krev. Pokud krev nedostanou, stanou se agresivními nebo dokonce zešílí. Jde tedy […]
Nejtajemnější pohřebiště v Anglii: Kdo na něm skutečně odpočívá?
Sutton Hoo. Pod tímto zvláštním názvem se ukrývá tajuplné pohřebiště nacházející se nedaleko Woodbridge v anglickém hrabství Suffolk. Ačkoliv se na tomto místě našlo spoustu anglosaských artefaktů, stále není jasné, kdo je zde pohřbený. Jde snad o hrob anglosaského krále Rædwalda, který vládl ve východní Anglii a zemřel někdy kolem roku 627?   V roce […]
Indické město Ellora: Vzniklo s pomocí neznámé technologie?
V Indii leží kamenný zázrak, jeden z největších a nejzáhadnějších chrámových komplexů světa, jehož vznik je dodnes zahalen tajemstvím. Máme před sebou důkaz neobyčejné technologie, nebo jen mistrovskou ukázku lidské dovednosti? Jak staré jsou chrámy v Elloře – a kdo je vlastně vytvořil?   Představte si, že stojíte před horou, ve které vznikl precizně vyhloubený […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Přišla jsem vlastně o vše
skutecnepribehy.cz
Přišla jsem vlastně o vše
Ta, kterou jsem považovala za nejlepší přítelkyni, se ukázala jako ta nejhorší osoba, jakou jsem kdy potkala. Ženská mrcha, která mi vzala vše! Byla to manipulátorka a lhářka a já jsem díky ní přišla o manželství i klid v duši. S Andreou jsem se poznala před deseti lety na kurzu jógy. Byla okouzlující, usměvavá, vtipná a vždycky perfektně upravená. Lichotila mi Hned jsme si
Pikantní cuketový salát
tisicereceptu.cz
Pikantní cuketový salát
Nejvhodnější jsou malé cukety. Suroviny na 4 sklenice 2 kg cuket 2 chilli papričky 1 česnek Na nálev 1 l vody 200 ml vinného octa 1 Deko 10 kuliček pepře 10 kuliček nového koření 3
Waldorf Astoria Seychelles Platte Island oslaví letošní Global Wellness Day sérií zážitků na téma Reconnect
iluxus.cz
Waldorf Astoria Seychelles Platte Island oslaví letošní Global Wellness Day sérií zážitků na téma Reconnect
U příležitosti letošního Global Wellness Day, který se koná 14. června 2025, resort Waldorf Astoria Seychelles Platte Island představuje pečlivě sestavenou nabídku zážitků přirozeně odrážející filozof
Prvního ředitele Národního divadla zdrtila nešťastná láska
historyplus.cz
Prvního ředitele Národního divadla zdrtila nešťastná láska
„Ta jeho neodbytnost je směšná. Nelidsky mne nudí, “ stěžuje si Anna Lauermannová deníku na svého ctitele. Odmítá ho, ale přitom stačí, aby jenom na týden zmizel z Prahy a nedal vědět kam, a už má o něj strach.   „Myslím, že by bylo lépe, kdybyste ke mně nechodil… Máte ještě čas se oženit, máte
Casa Clara, óda na životní styl South Beach
rezidenceonline.cz
Casa Clara, óda na životní styl South Beach
Výjimečná, architektonicky významná rezidence s okouzlujícími interiéry, vybavenými designovým nábytkem a doplňky italské firmy Henge, představuje moderní plážovou vilu s luxusem nejvyššího kalibru. Pohlednicově krásné prostředí široké mořské zátoky na půvabném pobřeží jedné z nejkrásnějších částí amerického Miami je dokonalým rámcem pro elitní bydlení ve vysokém stylu značky, která představuje mnohem více než jenom nábytek. Jde
Jak dostat čerstvý vzduch do domácnosti? Aneb aby se doma dobře dýchalo
panidomu.cz
Jak dostat čerstvý vzduch do domácnosti? Aneb aby se doma dobře dýchalo
Dýchat čerstvý a zdravý vzduch chceme venku i doma. A tam hlavně, vždyť v budovách trávíme většinu života. Reálně ovšem doma míváme až pětkrát horší vzduch než je venku. Jak si doma zajistit stále čerstvý vzduch, aby se dobře dýchalo a nečíhaly na nás zákeřné viry a bakterie? Možností je celá řada, ideálního výsledku dosáhneme jejich
Kronikář Přibík Pulkava: Skrýval se za ním sám císař Karel IV.?
epochaplus.cz
Kronikář Přibík Pulkava: Skrýval se za ním sám císař Karel IV.?
Autor Kroniky české, arcibiskupský písař, správce školy. O jeho osobnosti toho mnoho nevíme. Snad proto kolem něj vznikaly různé dohady. O co vlastně jde? Pojďme se na jeho Přibíka Pulkavu a jeho dílo podívat. Tajemství zahaluje Příbíka Pulkavu z Radenína (†asi 1378/1380), který v Kronice české, podle některých pramenů nazývané také Kronika nejjasnějšího knížete Karla, krále českého
Duchové Kunžvartu
epochanacestach.cz
Duchové Kunžvartu
Na samém pomezí Českého království, na východním úbočí šumavské hory Strážný, stála od 14. století mohutná pevnost zvaná Kunžvart. V současnosti zbývá z hradu, který patří mezi nejtajemnější místa v oblasti, prakticky jen torzo čtyřhranné věže. Už výstup ke zřícenině (výlet začnete v nedalekém městysi Strážný) je jako z pohádky – cesta se vine lesem lemovaným mechem porostlými balvany, kapradím
Nechali si Bernášková a Merkner pootevřené dveře k návratu?
nasehvezdy.cz
Nechali si Bernášková a Merkner pootevřené dveře k návratu?
Herečka Jana Bernášková (44) ze seriálu ZOO Nové začátky a režisér Rudolf Merkner (53) se po rozvodu dohodli na netradičním řešení. Kvůli dětem si ponechali společný byt, ve kterém se střídají. Když
Jsou UFO u Oblasti 51 jenom kamufláž?
enigmaplus.cz
Jsou UFO u Oblasti 51 jenom kamufláž?
Již před nějakou dobou CIA potvrdila to, co se přes 50 let snažila utajit. Základna známá jako Oblast 51 je skutečná. Mimozemské stroje na ní ale podle oficiální zprávy nejsou. I když neidentifikovate
Suché, nebo mokré?
nejsemsama.cz
Suché, nebo mokré?
Pravidelné a pečlivé odličování a čištění pleti je základním předpokladem pro její krásný a zdravý vzhled. Každé ráno pleť potřebuje vyčistit, večer také a navíc zbavit make-upu. Mělo by jít o naprostou rutinu, ať se děje, co se děje. Čištění můžete provádět několika způsoby. Suché odličování Neznamená to drhnutí pleti nasucho. Použijte odličovací mléko, gel či micelární vodu podle typu
Vypadal takto svatý Václav? Vědci zrekonstruoval 1100 let starý obličej českého knížete
21stoleti.cz
Vypadal takto svatý Václav? Vědci zrekonstruoval 1100 let starý obličej českého knížete
Jak mohl skutečně vypadat svatý Václav? Na to se pokusil odpovědět mezinárodní tým vědců, který za pomoci nejmodernějších forenzních technik vytvořil digitální rekonstrukci podoby slavného českého kní
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz